Sveika mityba tai kelias į visavertį subalansuotą sveiką gyvenimą

Sveika mityba

Sveika mitybaSveika mityba tai kelias į visavertį subalansuotą sveiką gyvenimą. Iš vakarų atkeliavo „mada“ ir į mūsų šalį sveikai maitintis.

Kokia yra sveika mityba?

Informacijos šiuo klausimu tikrai netrūksta, tačiau yra bėda ar visa pateikta informacija yra teisinga?

Sveika mityba tai pakankamas vandens vartojimas, kalorijų skaičiavimas, angliavandenių, baltymų ir riebalų tinkamas kiekis, taip pat vitaminų ir mineralinių medžiagų būtina paros norma. Atrodo sudėtinga? Neišsigąskite, reikia tik šiek tiek žinių.

Sveika mityba – nuo ko pradėti?

Visų pirma vanduo. Jo reikia suvartoti ne mažiau kaip 1,5 – 3l per dieną. Antra svarbiausia taisyklė tai tikslingas kalorijų skaičiavimas. Vidutiniškai kalorijų reikia nuo 1500 iki 3000 ir dagiau per dieną (priklausomai nuo Jūsų užsibrėžto tikslo ar tai svorio metimas ar masės auginimas). Žinoma viską įtakoja žmogaus amžius, jo svoris, lytis ir fizinis krūvis bei sveikatos būklė. 60 proc. kalorijų jūsų mitybos turi sudaryti angliavandeniai, 15 proc. – baltymai ir 25 proc. – riebalai.

Sveika mityba. Ką žinote apie angliavandenius?

Angliavandeniai tai energijos šaltinis, kuris yra gaunamas iš mūsų suvartoto maisto. Per didelis angliavandenių vartojimas virsta riebalais, tačiau tinkamas angliavandenių vartojimas patenka į kraują gliukozės pavidalu, štai iš kur gauname energijos!

Daugelis iš mūsų gauname pakankamai angliavandenių, o kiti gauna jų net per daug! Angliavandenių pilna duonoje, miltinuose patiekaluose (koldūnai, picos ir t.t.), visuose vaisiuose, daržovėse, kruopose bei saldumynuose.

Sveika mityba gali būti kupina nevirškinamų angliavandenių, tokių kaip juoda duona su sveikais grūdais (baltą batoną pakeiskite būtent šia duona). Ji gausi celiuliozės. Taip pat rinkitės ryžius su luobelėmis (atsisakykite baltų ryžių). Jei mėgstate makaronus, rinkitės pilno grūdo vietoje tradicinių.

Nepamirškite daržovių ir vitaminų bei kitų antioksidantų.

Esate saldumynų mėgėjas (-a)? Ne bėda! Saldumynus galite pakeisti džiovintais vaisiais ar riešutais, kurie yra gausūs mineralų bei vitaminų.

Štai kaip galite pakeisti vienus produktus kitais! Visada yra pasirinkimo galimybė, reikia tik noro. Išmokę vartoti tinkamus angliavandenius galėsite sureguliuosite savo svorį.

Taip pat skaitykite: Kaip numesti svorio

Sveika mityba. Ką žinote apie riebalus?

Riebalai būna augaliniai ir gyvuliniai. Augaliniuose riebaluose – nesočiosios riebalų rūgštys, o gyvuliniuose riebaluose – sočiosios. Naudojant per didelius kiekius gyvulinės kilmės riebalų atsiranda tikimybė įvairiems sveikatos sutrikimams. Tačiau kitu atveju augaliniai riebalai, kurie kupini nesočiųjų riebalų rūgščių taip pat šiek tiek pavojingi. Jie nėra pavojingi kraujagyslėm, tačiau šių riebalų nesočiosios rūgštys skyla, o tai sudaro laisvuosius radikalus, kurie kenkia ląstelėm ir gali net sukelti vėžį. Šis skilimo procesas dažniausiai įvyksta kuomet aliejus yra veikiamas aukštos temperatūros (maistas verdamas riebaluose).

Visų pirma tai bent jau sumažinkite gyvulinių riebalų, tačiau galite juos saikingai vartoti, nes jie yra mažiau pavojingi už kitos ir dar neaiškios kilmės aliejus.

Kalbant apie riebalus tai didžiausias nuodas yra pusfabrikačiai ir įvairūs traškučiai, bandelės, spurgos, čeburekai ir kiti „skanumynai“, kuriuos verdama riebaluose.

Sutinku, kad yra sunku išsirinkti gerą aliejų Jūsų maisto ruošai. Tačiau labiausiai rekomenduoju rinktis tyra alyvuogių aliejų, kokosų aliejų ar linų sėmenų aliejų, šie aliejai netgi naudingi.

Sveika mityba. Ką žinote apie baltymus?

Baltymai yra organizmo statybinė medžiaga. Baltymai ypač reikalingi masės augimo metu. Daugiausiai baltymų galima gauti iš mėsos, ypač liesos, žuvies, varškės.

Maisto ruošai ir kad būtų sveika mityba geriausia rinktis virtą ar ant grotelių keptą liesą mėsą. Parduotuvėje žalią mėsą taip pat nėra lengva išsirinkti, todėl visuomet verta atkreipti dėmesį iš kur mėsa yra atvežta. Beje įtraukite į savo mitybos racioną jautieną – ypač puikus pasirinkimas!

Sveika mityba. Ką žinote apie maisto papildus?

Jeigu Jūs esate sveikas, normaliai bei įvairiai besimaitinantis žmogus, Jums nereikia vartoti maisto papildų. Žinoma, jeigu Jums trūksta kokio nors vitamino ar mineralo, maisto papildai tuomet yra puiki išeitis. Tačiau įsidėmėkite – maisto papildai ne gydymui, o tam, kad atstatytų trūkstamas medžiagas organizme.

Nori sulieknėti? Sveika mityba gali Tau padėti!

Visų pirma, laikytis dietos tai nereiškia nieko nevalgyti. Jokiu būdu nealinkite organizmo! Galiausiai po tokio savęs kankinimo svoris grįžta. Kai tik pakeisite nesveiką mitybą sveika, svoris ims savaime reguliuotis bei pagerės virškinimas. Žodžiu, pasijusite daug geriau! Patarimas: jeigu norite sulieknėti Jums per dieną reikia suvartoti 1200 – 1500 kalorijų. Rinkitės įvairų maistą ir paskirstykite jį taip, kad gautumėte reikiamą kiekį baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų bei mineralų. Štai ir Jūsų sveika mityba!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.